Hraniteljstvo kao institut zaštite dece bez roditeljskog staranja osmišljeno je pre svega radi dobrobiti dece, koja usled raznih nepovoljnih prilika nisu u mogućnosti da odrastaju u biološkoj porodici. Dakle, hraniteljstvo je usmereno na dobrobit dece- da obezbedi sigurno i bezbedno okruženje, da deci pruži model porodičnog života, da pruži podršku u emancipaciji i osamostaljovanju mlade osobe.
Osim što hraniteljstvo ima dobrobiti u odnosu na decu, nesumnjivo je da donosi i brojne dobrobiti za hraniteljsku porodicu.
Učestvovanje u životu deteta bez roditeljskiog staranja unosi brojne promene u hraniteljsku prodicu. Menja se struktura porodice,porodica dobija nove članove. Menja se dinamika, porodica dobija nove obaveze i odgovornosti, uspostvlja se nova dnevna rutina. Osim toga, porodica se otvora za komunikaciju i saradnju sa velikim brojem ljudi. Hranitelji dolaze u kontakt sa raznim pojedincima i institucijama-sa biološkom porodicom deteta, ukoliko ona postoji, sa srodnicima, Centrom za socijalni rad, Centrom za porodični smeštaj i usvojenje, vrtićima, školama, zdravstvenim institucijama, Udruženjima…Svaki od ovih kontakata obogatiće hraniteljsku porodicu novim znanjima i iskustvima.
Motivacija da bvi hraniteljstvom govori o humanosti, otvorenosti i spremnosti hranitelja da uče i da se menjaju. Ptrihvatiti dete u svoju porodicu predstavlja visoku vrednost koja u sebi uključuje altruizam, solidarnost, empatiju, poštovanje. Ove vrednosti čine porodicu ponosnom i zadovoljnom, i obezbeđuju ugled i afirmaciju u socijalnoj sredini. Rezultati istraživanja o kvalitetu porodičnog života hraniteljskih porodica ukazuju da postoji povezanost između bavljenja hraniteljstvom i poboljšanja kvaliteta porodičnog života.
Hraniteljima bez sopstvenog roditeljskog iskustva, sama briga za dete na hraniteljstvu predstavlja zadovoljstvo, a parovima koji imaju svoju decu zadovoljstvo je u pomaganju deci lišenoj iskustva porodičnog života.
Još jedna od dobiti bavljenja hraniteljstvom je u stvaranju intenzivnih i trajnih emotivnih veza sa decom, koje često traju duže nego sam smeštaj, i nakon odlaska dece iz porodice.
Nova poznanstva, promene u načinu porodičnog života, zadovoljstvo zbog napretka dece na smeštaju, društveni ugled, lična satisfakcija hranitelja, razvoj ličnosti kroz usvajanje novih i poboljšanje postojećih kompetencija- samo su neke od dobrobiti koje hraniteljstvo čine jedinstvenim životnim iskustvom.
Autor teksta:Slavica Đurić Pavlović
fotografije :Peđa Filipović
medijski sadržaj broj:23
Naziv projekta:Vratimo osmeh deci bez roditeljskog staranja
Glavni i odgovorni urednik:Predrag Filipović
Nosilac projekta:Medijska kuća I FM Topola, portal NOVINicE