Porodica je prirodno okruženje za rast i razvoj deteta. U porodici dete raste, usvoja znanja i veštine, oblikuje se kao ličnost i priprema za aktivan život i osamostaljivanje.
Nabolje je kada dete živi u svojoj biološkoj porodici koja zadovoljava sve njegove potrebe. Međutim, u nepovoljnim okolnostima, kada biološka porodica ne funkcioniše na način da je dete u njoj adekvatno zbrinuto, ili porodica ne postoji (zbog smrti roditelja, napuštanja deteta odmah po rođenju i sl.)-drugo najbolje ređenje je hraniteljstvo.
Između ova dva koncepta porodice postoje određene sličnosti i razlike:
- U biološku porodicu dete stiže rođenjem. Veza saroditeljima počinje odmah po rođenju, a moglo bi se reći i ranije, dok je još u majčinom stomaku. U hraniteljsku porodicu dete ne dolazi rođenjem, I mada nekad dolazi na veoma ranom uzrastu (slučajevi beba ostavljenih u porodilištu), hranitelj najčešće ne zna prošlost deteta. Ove činjenice su u vezi sa načinom prilagođavanja deteta-dok u biološkoj porodici dete raste od rođenja, u hraniteljskoj porodici detetu treba pomoći da se prilagodi na novu sredinu, osobe, novu školu.
- Biti roditelj je jedan je od najsloženijih i najzahtevnijih poslova sa kojima se srećemo u životu. Za roditeljstvo ne postoji priprema u vidu obuke. Činjenica da smo odrasli u nekoj porodici, ne znači da sve znamo o roditeljstvu, Za razliku od roditeljstva, za hraniteljstvo postoji obuka, gde hranitelji usvajaju znanja i veštine neophodne za izazove u odgajanju dece. Hraniteljska porodica u okviru propisane procedure mora da stekne opštu podobnost za bavljenje hraniteljstvom i dobi je odgovarajuću potvrdu Centra za socijalni rad.
- I roditelji i hranitelji preuzimaju neposrednu brigu o detetu, staraju se o njegovom razvojnim potrebama, zdravlju, vaspitanju i obrazovanju. Odnos između deteta i hranitelja u svakodnevnom životu trebalo bi da u najvećoj mogućoj meri odgovara odnosu dete – roditelj.
- Sa biloškim roditeljima deca dele zajedničko poreklo, porodično prezime I zajedničko poreklo, važne odrednice identiteta Dete na hraniteljstvu ima različito prezime I poreklo u odnosu na hranitelja, a izazov za hranitelja je zadatak da očuva lični i porodični identitet deteta.
- Hranitelji se moraju upoznati sa prošlošću deteta koje dolazi u porodicu. Pre toga je dete bilo kod roditelja, drugih hranitelja ili u instituciji. Veoma je važno da se hranitelj upozna sa prošlošću deteta (istorija lečenja, fizička i razvojna obeležja deteta, razlozi izdvajanja iz porodice…), kako bi detetu mogao da odgovori na brojna pitanja i adekvatno zadovolji detetove razvojne potrebe.
- Roditeljstvo je celoživotna veza, nema privremeni karakter. Dete tj. mlada osoba iz biološke porodice odlazi kada se osamostali ili zasnuje svoju porcu. Hraniteljstvo je privremeni oblik brige o deci, vremenski ograničeno. Deca se vraćaju u svoje biološke porodice, osamostaljuju ili bivaju usvojena. Ova iskustva separacije teško padaju hraniteljima I deci na smeštaju, a zadatak hranitelja je da pripreme dete I daju mu ‘’psihološku dozvolu’’ za odlazak iz hraniteljske porodice.
- Odgovornost za dete se razlikuje kod roditelja i hranitelja. Dok je za svoje dete odgovoran roditelj, u hraniteljstvu je odgovornost podeljena na način da hranitelj postaje deo tima koji brine o detetu-pored stručnih radnika Centra za socijalni rad. Centra za porodični smeštaj, bioloških roditelja i/ili staratelja.
Iz navedenih sličnosti i razlika proističe da je hraniteljstvo kompleksna, zahtevna I izazovna uloga. Hranitelji imaju više zadataka od biloških roditelja, posebno u vezi sa prošlošću deteta, pitanjima identiteta, podeljenom odgovornošću i zato je važno da se pripreme za obavljanje svoje uloge kroz obuku i sticanje kompetencija za svoj rad.
Autor teksta:Slavica Đurić Pavlović
fotografije :Peđa Filipović
medijski sadržaj broj:16
Naziv projekta:Vratimo osmeh deci bez roditeljskog staranja
Glavni i odgovorni urednik:Predrag Filipović
Nosilac projekta:Medijska kuća I FM Topola, portal NOVINicE