Vi ste ovde
Naslovna > Društvo > Premostimo jaz: Tribina o pravima i potrebama osoba sa invaliditetom

Premostimo jaz: Tribina o pravima i potrebama osoba sa invaliditetom

U Topoli je danas 11.12.2024.godine održana tribina pod nazivom „Premostimo jaz“. Ovaj događaj okupio je stručnjake, aktiviste, roditelje, nastavnike i građane sa ciljem da podignu svest o izazovima sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, ali i da ponude konkretna rešenja za unapređenje njihovog života u zajednici.

Tribina je započela inspirativnim pozdravnim govorom Jelene Kundović, predstavnice organizacije „Zagrljaj“, koja je istakla važnost ovakvih događaja za zajedničko delovanje na poboljšanju životnih uslova i prava osoba sa invaliditetom. Jelena je podsetila sve prisutne na potrebu kreiranja inkluzivnog društva u kojem svaka osoba, bez obzira na svoje sposobnosti, ima jednaku priliku za razvoj i učešće u svim aspektima života.

„Iako postoje značajni pomaci, i dalje se suočavamo sa mnogim izazovima. Danas je naš cilj da razgovaramo o rešenjima koja mogu unaprediti svakodnevni život osoba sa invaliditetom, bilo da se radi o pristupačnosti, zapošljavanju ili obrazovanju“, rekla je Jelena Kundović u uvodnoj reči.

Nastup sa himnom „Vi možete sve“ bio je emotivan trenutak u kojem su svi prisutni mogli da osete snagu zajedništva i vere u mogućnosti ljudi sa invaliditetom. Himna je izvodena uz podršku i aplauze publike, koja je prepoznala važnost ove poruke.

Jedan od najdirljivijih trenutaka nastupio je tokom razgovora sa Ognjenom Nikolićem, mladim učenikom sa autizmom, koji je došao sa svojim školskim drugom Nenadom Vesićem, kao i majkom Sanjom.Sanjaje pričala o svojim iskustvima, o školi, izazovima u Ogijevoj socijalizaciji i tome kako je zajednica njegova najveća podrška. Nenad njegov prijatelji ga je ohrabrivao ali i naglašavao koliko im u školi znači što su zajedno u ovoj borbi za ravnopravnost.

U panel diskusiji su učestvovali stručnjaci iz različitih oblasti, od Jasne Vuković, predsednice opštine Topola, koja je predstavila napore lokalne vlasti na poboljšanju pristupačnosti, do Marijane Andrić, arhitekte koja je govorila o važnosti dizajniranja javnih prostora koji su pristupačni za sve, uključujući osobe sa invaliditetom. Đorđe Gligorijević, pravnik, govorio je o zakonskim okvirima koji podržavaju prava osoba sa invaliditetom, dok je Aleksandar Aleksić, nastavnik verske nastave, podelio svoje iskustvo.

Najveća pažnja bila je usmerena na pitanja koja su postavljali sami učesnici tribine, među kojima su se našli roditelji dece sa invaliditetom, ali i osobe sa invaliditetom koje su podelile svoja lična iskustva i izazove u svakodnevnom životu.

Moderator tribine, je usmeravao diskusiju i omogućio svima da iznesu svoje stavove i predloge. On je, uz pomoć svih panelista, uspeo da stvori atmosferu u kojoj su se teme zaista razmotrile sa svih aspekata – od zakonskih i infrastrukturnih, do emocionalnih i društvenih.

„Veoma je važno da ovakve tribine postanu redovne, jer samo kroz zajedničku diskusiju možemo doći do rešenja koja su dugoročna i koja će zaista doprineti boljoj integraciji osoba sa invaliditetom u svakodnevni život“, zaključio je Pedja F.

Na kraju tribine, svi prisutni su pozvani da se aktivno uključe u promene koje će pomoći da Topola, ali i cela zajednica, postanu bolje i pravednije za sve. Ovaj događaj nije samo bio prilika da se podele iskustva, već i da se čuju konkretni koraci koje svi možemo preduzeti u cilju stvaranja inkluzivnog društva.

Tribina „Premostimo jaz“ je pokazala da zajedništvo, podrška i edukacija mogu učiniti mnogo na uklanjanju prepreka i stvaranju boljih uslova za osobe sa invaliditetom. Svi učesnici su se složili da je put do pravde i ravnopravnosti dug, ali da se moramo udružiti kako bi svaka osoba imala pravo na dostojanstven život.

tekst:Peđa F.

video:Dejan Petrović

Ostavite odgovor

Top