Tema:Zakon o PDV-u u poljoprivredi: Ključne odredbe zakona o porezu na dodatu vrednost i njihov uticaj na poljoprivrednike
Od sredine septembra, kada smo prvi put obavestili javnost o problemima sa Obaveštenjima Poreske uprave, našu redakciju kontaktirao je veliki broj poljoprivrednica i poljoprivrednika iz sela Čumić, Cerovac, Gornje Grbice, Gornja Sabanta, Donja Sabanta, Botunje i mnogih drugih u okolini Kragujevca.
Zabrinutost zbog složenosti procedure i obaveza koje proizilaze iz ovih Obaveštenja dodatno je porasla kako se približavao rok za evidentiranje u registar obveznika PDV-a, 31. oktobar 2024. godine. Tokom ovog perioda, naša redakcija je intenzivno sarađivala sa stručnjacima za poreske i finansijske teme, pružajući poljoprivrednicima potrebne informacije i smernice.
U sklopu projekta „Čuvari kragujevačkih sela – poljoprivrednici“, posetili smo više sela kako bismo direktno razgovarali sa pogođenima i razumeli izazove sa kojima se suočavaju. Posebnu pažnju izazvala su pitanja vezana za vođenje poslovnih knjiga, procene prihoda i rashoda, kao i prijave poreza i doprinosa. Mnogi poljoprivrednici su istakli nedostatak vremena, znanja i resursa za ispunjenje svih zakonskih zahteva.
U okviru projekta „Čuvari kragujevačkih sela – poljoprivrednici“, naš tim je realizovao niz aktivnosti kako bi pružio podršku nosiocima poljoprivrednih gazdinstava koji su se suočili sa složenim procedurama evidentiranja u sistem PDV-a. Tokom septembra i oktobra, organizovali smo poreska savetovanja sa nekoliko gazdinstava iz okolnih sela Kragujevca.
Direktno smo razgovarali sa 15 sagovornika, izvojićemo samo neke od njih, gazdinstvom Najdanović iz Cerovca, koje se bavi ratarstvom, gazdinstvom Ivanović iz Gornjih Grbica, poznatim po proizvodnji mleka i mlečnih proizvoda, i gazdinstvom Maksimović iz Čumića, koje se bavi voćarstvom . Ova savetovanja bila su prilika da detaljno objasnimo sve korake potrebne za evidentiranje u sistem PDV-a, vođenje poslovnih knjiga i podnošenje poreskih prijava.
Pored ličnih sastanaka, telefonskim putem nas je kontaktiralo još preko dvadeset poljoprivrednih gazdinstava iz različitih sela, uključujući Donju Sabantu, Botunje i Veliki Šenj. U ovim razgovorima poljoprivrednici su najčešće izražavali zabrinutost zbog nesigurnosti u vezi sa tumačenjem zakonskih odredbi i postupkom evidentiranja.
Zahvaljujući savetima naših stručnjaka, mnogi su uspeli da započnu proceduru ili završe potrebne korake na vreme. Ovaj odziv pokazuje koliko je važno da se kroz projekte ovog tipa pruža kontinuirana podrška poljoprivrednicima u prevazilaženju administrativnih izazova. Naš tim nastaviće sa ovakvim aktivnostima i u narednom periodu.
Prema našim procenama sa teritorije Grada Kragujevca, do sada je u registar obveznika PDV-a evidentirano tek oko 50% poljoprivrednih gazdinstava koja su dobila Obaveštenja Poreske uprave. Preostali nosioci gazdinstava, koji do krajnjeg roka 31. oktobra 2024. godine nisu podneli evidencione prijave (Obrazac EPPDV), biće evidentirani po službenoj dužnosti. Uz to, Poreska uprava će protiv njih pokrenuti prekršajni postupak, u skladu sa odredbama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Član 172. ovog zakona jasno propisuje da nepodnošenje poreske prijave ili davanje netačnih podataka predstavlja poreski prekršaj, za koji su predviđene novčane kazne. Dodatno, član 23. zakona ukazuje na mogućnost pokretanja krivičnog postupka u slučaju utaje poreza.
Podsećamo da obaveze za nosioce gazdinstava uključuju, pored evidentiranja u sistem PDV-a, i podnošenje poreskih prijava za utvrđivanje poreza i doprinosa (Obrazac PPDG-1S), vođenje poslovnih knjiga, te procenu prihoda i rashoda za akontaciju poreza u skladu sa članom 94. Zakona o porezu na dohodak građana.
Tokom razgovora i savetovanja sa poljoprivrednicima u okviru projekta „Čuvari kragujevačkih sela – poljoprivrednici“, izdvojilo se nekoliko najčešćih pitanja i problema s kojima su se nosioci gazdinstava suočavali:
Najčešća pitanja:
-
Ko ima obavezu evidentiranja u sistem PDV-a?
Poljoprivrednici su često pitali kako se utvrđuje prag prihoda od 8 miliona dinara i koje vrste prihoda ulaze u obračun. -
Koje su posledice neblagovremenog evidentiranja?
Pitanja o prekršajnim i krivičnim sankcijama, kao i o proceduri koju Poreska uprava sprovodi po službenoj dužnosti, bila su česta. -
Da li je vođenje poslovnih knjiga obavezno?
Poljoprivrednici su želeli da znaju da li i kako treba voditi knjige, s obzirom na nove obaveze koje proizilaze iz statusa obveznika PDV-a. -
Koje su obaveze u vezi sa porezom i doprinosima?
Pitanja o obračunu i plaćanju akontacionog poreza, kao i doprinosima za PIO, zdravstveno osiguranje i nezaposlenost, bila su među ključnim dilemama.
Najčešći problemi:
-
Nedostatak informacija i jasnih uputstava.
Većina poljoprivrednika nije imala dovoljno informacija o tome šta se očekuje od njih, što je izazvalo konfuziju i odlaganje u preduzimanju koraka. -
Nesnalaženje u administrativnim procedurama.
Mnogi nosioci gazdinstava, naročito stariji poljoprivrednici, suočili su se sa poteškoćama u delu koji se odnosi na elektronsko poslovanje i portale. -
Strah od sankcija.
Zabrinutost zbog potencijalnih kazni i dodatnih troškova, ukoliko ne ispune obaveze na vreme, bila je prisutna kod gotovo svih ispitanika. -
Nepoznavanje računovodstvenih procedura.
Veliki broj poljoprivrednika nije znao zašto se vode poslovne knjige i šta to konkretno podrazumeva, što im je izazivalo dodatnu zabrinutost. -
Nedovoljna dostupnost stručne pomoći.
Mnogi su izneli problem da su dugo tragali za pravim informacijama jer na teritoriji Kragujevca su ih računovodstvene agencije upućivale na kolege iz druge sredine, jer sama poljoprivreda i svi propisi koji proizilaze imaju specifičnosti.
Ove povratne informacije naglasile su potrebu za kontinuiranom edukacijom i podrškom poljoprivrednicima, kako bi se lakše prilagodili novim administrativnim obavezama i izbegli moguće sankcije.
Apelujemo na sve poljoprivrednike koji još nisu ispunili svoje obaveze da hitno kontaktiraju stručnjake za oblast poljoprivrede i računovodstva kako bi izbegli prekršajne ili krivične sankcije i olakšali proceduru evidentiranja. Za sva dodatna pitanja ili smernice, možete nas kontaktirati putem telefona 064 2 123 321 ili e-pošte novinice2016@gmail.com.
Ovaj projekat sufinansiran iz budžeta Grada Kragujevca-Gradske uprave za društvene delatnosti, stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
medijski sadržaj broj:5
Glavni i odgovorni urednik: Peđa Filipović
Fotoreporter: Željko Stevanović
Stručni saradnik na projektu, poreski savetnik: Sanja Bulat
Novinar: Boris Krstić
Montaža video materijala: MAX FM doo Jagodina
Koordinator projekta: Dijana Čolaković Filipović
Administrativni radnik: Biljana Marković